مروری به بیانیه صدها نفر از اساتید عالی و خارج حوزه علمیه قم در واکنش به خطر نفوذ سران فتنه به حوزه علمیه

پاسداست فقاهت و نهضت

مروری به بیانیه صدها نفر از اساتید عالی و خارج حوزه علمیه قم

در واکنش به خطر نفوذ سران فتنه به حوزه علمیه

 

در پی نامه آیت‌الله یزدی به آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی و تاکید ایشان در جلوگیری از موجه‌سازی سران فتنه از طریق عادی‌سازی ارتباط آنان با مراجع، حملات تاسف‌بار متعددی به جایگاه والای علمی و شخصیت انقلابی آیت‌الله یزدی گردید که این اهانت‌های غیر متعارف، واکنش شایسته علمای بزرگ حوزه را در پی داشت.

در این میان  جمع بسیاری  از اساتید عالی و خارج حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از آیت‌الله شبیری زنجانی و آیت الله یزدی، تکریم مرجعیت و احترام به ارکان و بزرگان حوزه را ضروری دانستند و به خطر مشروعیت‌یابی جریان فتنه از ارکان حوزه هشدار دادند؛ در این بیانیه  که بیش از ۵۵۰ نفر از اساتید عالی حوزه‌ی قم آن را امضاء کرده بودند، اسامی چهره‌های برجسته‌ای همچون حضرات آیات و حجج اسلام آقایان وافی، خاتمی، محسن اراکی، کعبی، نمازی، ممدوحی، خائفی، بهشتی، آشتیانی، نظری شاهرودی، عبداللهی، رجبی، فیاضی، اسلامیان، مروجی طبسی، علی مومن، فیض گیلانی، ملکوتی، نیازی، توکل، بطحائی، فاضل گلپایگانی و تحریری  به چشم می‌خورد. متن بیانیه به شرح ذیل است.

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

در خصوص نامه‌ی حضرت آیت‌الله یزدی «دامت برکاته» به مرجع بزرگوار حضرت آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی «دام ظله الوارف»، ما امضاء‌کنندگان ذیل نکاتی را تقدیم می‌نماییم.

تکریم، پاسداشت و رعایت حریم مرجعیت به عنوان دژ مستحکم اسلام و پاسداران مکتب اهل بیت «علیهم السلام» مورد اتفاق همه دینمداران و حوزه‌های علمیه و روحانیت است.

در این میان، حضرت آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی «دام ظله الوارف» به عنوان یکی از مراجع عظام تقلید با جایگاه برجسته علمی، اخلاقی و مردمی مورد قبول و احترام و اعتماد همگان است.

حضرت آیت‌الله یزدی «دامت برکاته» از فقیهان برجسته و مدرسان با سابقه و از اعلام و بزرگان حوزه علمیه قم است که از پیشگامان نهضت و شاگردان بصیر و با اخلاص آیت‌الله العظمی بروجردی، حضرت امام راحل و علامه طباطبایی «قدس‌الله اسرارهم» است که پاسداشت حرمت ایشان لازم و پاسداشت فقاهت و انقلاب اسلامی است.

آیت‌الله یزدی «دامت برکاته» همواره برای مراجع معظم تقلید احترام ویژه‌ای قائل بوده و هستند و در نامه خود، در عین صراحت و شفافیت، با سلام و احترام و عرض ارادت به جایگاه مرجعیت، درصدد تخطئه و جلوگیری از موجه‌سازی و مشروعیت‌یابی سران فتنه از طریق عادی‌سازی ارتباط آنان با مراجع معتبر بوده است.

همانگونه که تکریم مرجعیت لازم و ضروری است، احترام به ارکان و بزرگان حوزه هم بایسته است و نمی‌توان نسبت به حمله ناجوانمردانه به فقیه مجاهد آیت‌الله یزدی «دامت برکاته» بی‌تفاوت بود؛ به ویژه آن‌که، این هجمه‌ها توسط عده‌ای سازماندهی می‌شود که بینش و گرایش التقاطی آنان نسبت به اسلام و مکتب اهل بیت «علیهم‌السلام» و مواضع‌شان بر علیه فقه سنتی و اصالت‌های حوزوی و مرجعیت روشن است.

به همه دلسوزان دین و کشور، به ویژه فعالان سیاسی و رسانه‌ای یادآور می‌شویم، در این شرایط حساس، همه ما باید با همگرایی و هم‌افزایی، و با بصیرت و هوشیاری در مقابله با جنگ اقتصادی و روانی و رسانه‌ای جبهه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، هوشمندانه به وظایف خود عمل نماییم و همت اصلی خود را در جهت تقویت اقتدار و امید و انسجام و خدمت به مردم و تلاش برای حل مشکلات و شکست تحریم آمریکایی مصروف نمائیم.

در پایان از حوزویان انتظار می‌رود با حکمت و دوراندیشی در جهت تقویت مرجعیت و ارکان حوزه گام بردارند و با سعه صدر و حفظ انسجام و اخلاق مداری و تفاهم حوزوی نقشه بدخواهان مرجعیت و حوزه و روحانیت را با پایان دادن مناقشات و مشاجرات بی‌ثمر و حاشیه‌ای نقش بر آب کنند.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

 

One thought on “مروری به بیانیه صدها نفر از اساتید عالی و خارج حوزه علمیه قم در واکنش به خطر نفوذ سران فتنه به حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *